بررسی روند توقف تدریجی محصولات سایپا از دهه ۸۰ تاکنون نشان می‌دهد که گروه خودروسازی سایپا طی سال‌های ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱ با وجود تحریم‌های ظالمانه، رکورد خوبی در کنار گذاشتن خودروهای قدیمی ثبت کرده است.

 به گزارش رویداد شرق به نقل از سایپانیوز، تاریخچه محصولات متوقف شده تدریجی گروه خودروسازی سایپا در دهه ۸۰، نشان می‌دهد که تعداد زیادی از محصولات قدیمی پارس خودرو مانند سپند،‌جیپ صحرا و پاترول از خط تولید کنار گذاشته شدند.همه این محصولات از خانواده محصولات قطعات منفصله (تمام قطعات سوار نشده خودرو یا KD/Knocked-Down) تولیدی در سایپا بوده است.همچنین خودرو زانتیا در اواخر دهه ۸۰ از سبد محصولات گروه خودروسازی سایپا حذف شد. در این میان دو خودروی سپند و رنو پی‌کی نیز که تبدیل به محصولات برند گروه سایپا شده بود از گردونه تولید خارج شد. بدین جهت می توان تاکید کرد که در دهه ۸۰،‌ دوران شکوفا شدن سایپا بوده است.

در دهه ۹۰خودروهای چینی به سبد محصولات سایپا اضافه شده بود، اما به جهت تحریم‌ کشورهای متخاصم بسیاری از محصولات KD سایپا از چرخه تولید خارج شد. بر این اساس در دهه یاد شده و به خصوص در سال‌های ۱۳۹۷ تا ۱۳۹۸ شرکت‌‌های خودروساز چانگان، پژو،‌رنو و کیا از ایران خارج شدند.  در سال پایانی دهه ۹۰ محصول ایکس ۱۰۰ از چرخه تولید خارج شد. بر این اساس در مجموع در دهه یاد شده ۱۲ محصول از سبد محصولات سایپا کم شد که مهم‌ترین و تنها محصول برند آن ایکس ۱۰۰ بود؛ ۱۱ محصول دیگر به دلایل شرایط تحریمی از خطوط تولید خارج شدند.

در  ۲۰ ماهه اخیر و  در دوره مدیریت جدید، اتفاق‌های مهمی در گروه خودروسازی سایپا رخ داده است. طی این بازه زمانی،‌ ۶ محصول از سبد محصولات سایپا حذف شد که ۳ محصول آن از محصولات KD و ۳ محصول آن از خودروهای پرتیراژ سایپا بود. محصولاتی که بعد از خارج شدن ایکس ۱۰۰ جایگزین آن شده بودند. بدین جهت خودروهای خانواده تیبا ( صندوقدار و هاچ بک)  طی مدت یاد شده از خطوط تولید کنار گذاشته شدند.