سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس با اعلام اینکه طبق برنامه اقتصاد مقاومتی، اقتصاد باید به مردم واگذار شود، گفت: عملکرد بورس کالا در سال‌های گذشته در مقابل با رانت و فساد بسیار مثبت بوده، زیرا راه اصلی مقابله با فساد، ایجاد شفافیت در مبادلات است. روح‌اله عباسپور با تاکید بر نقش مهم بورس کالا در رصد دقیق معاملات برای سیاست‌گذاران گفت: داده‌های بورس کالا برای سیاست‌گذاران بسیار مهم است و از طریق همین داده‌ها می‌توان نسبت به جبران کمبودها در بازار اقدام کرد.

به گزارش رویداد شرق به نقل از کالاخبر ، روح‌اله عباسپور، سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس در گفت‌وگو با ایرنا درباره تبعات قیمت‌گذاری دستوری در اقتصاد ایران اعلام کرد: قیمت‌گذاری دستوری پدیده‌ای ناخوشایند در اقتصاد ایران است که با هدف ارزان شدن سفره مردم و تخصیص مواد اولیه ارزان به تولیدکنندگان اجرایی می‌شود، اما در عمل این اهداف محقق نمی‌شود.

وی گفت: همیشه در روند قیمت‌گذاری دستوری امکان آنکه کل زنجیره تولید یک کالا را مورد پوشش قرار داد، وجود ندارد و از این رو یک بخشی از زنجیره قیمت‌گذاری و بخش دیگر براساس واقعیت‌های بازار نرخ‌گذاری می‌شود و به این ترتیب شاهد بهم خوردن نظم بازار و چند نرخی شدن کالاها و دلال بازی هستیم.

عباسپور تاکید کرد: اینکه یک بخشی از زنجیره براساس قیمت‌های واقعی بازار تامین نیاز کنند، اما در بخش دیگر به تولیدکننده فشار بیاوریم که محصول خود را با نرخی مشخص و بدون در نظر گرفتن هزینه‌های تولید بفروشد، دور از انصاف است و به تولید ضربه می‌زند.

نماینده مردم قزوین با اشاره به شعار سال گفت: رهبر انقلاب در بحث حمایت از تولید تاکیدشان این بود که همراه با رشد تولید، مهار تورم هم انجام شود و برای تحقق این امر مهم باید تولیدکنندگان در کشور مورد حمایت واقعی قرار گیرند.

عباسپور با بیان اینکه دولت نباید خود را رقیب بخش خصوصی بداند، تاکید کرد: دولت به جای رقابت با بخش خصوصی باید نظارت بیشتری بر روند معاملات و سیاستگذاری‌ها داشته باشد.

وی ادامه داد: طبق برنامه اقتصاد مقاومتی، اقتصاد باید به مردم واگذار شود و دولت به سیاست‌گذاری، حمایت و نظارت بپردازد، در این صورت می‌توان به رونق بخش تولید در کشور امیدوار باشیم.

سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن در پایان با تاکید بر نقش مهم بورس کالا در رصد دقیق معاملات برای سیاست‌گذاران گفت: داده‌های بورس کالا برای سیاست‌گذاران بسیار مهم است و از طریق همین داده‌ها می‌توان نسبت به جبران کمبودها در بازار اقدام کرد.