کمیسیون تلفیق لایحه بودجه با الحاق بندی به یکی از تبصره‌های این لایحه، مجوز افزایش سرمایه بانک مسکن را صادر کرد.

به گزارش رویداد شرق به نقل از بانک مسکن – هیبنا، نمایندگان مجلس یازدهم از یکم بهمن ماه فرایند بررسی جزئیات لایحه بودجه ۱۴۰۳ را آغاز کردند.

نمایندگان عضو کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال ۱۴۰۳ در راستای اجرای قانون بالادستی برنامه هفتم توسعه، با الحاق بندی به تبصره (۱۰) لایحه مجوز افزایش سرمایه بانک مسکن را صادر کردند.

در این راستا به دولت اجازه داده شد تا در سال آینده با هدف اصلاح ساختار مالی بانک مسکن، تامین بخشی از منابع مورد نیاز اجرای طرح‌های حمایتی تامین مسکن و افزایش توان تسهیلات دهی بانک برای طرح‌های نهضت ملی مسکن، نسبت به افزایش سرمایه بانک مسکن تا سقف ۱۰۰۰ میلیارد ریال اقدام کند.

بر اساس این بند الحاقی، دولت می‌تواند از طریق واگذاری سهام و سهم‌الشرکه شرکت‌ها، فروش اموال منقول و غیرمنقول و مولدسازی اموال خود و فروش دارایی‌های وزارت راه و شهرسازی یا انتقال اراضی و املاک دراختیار این وزارتخانه و سازمان‌های تابعه، سرمایه بانک مسکن را افزایش دهد.

بند الحاقی ۱ تبصره ۱۰ لایحه بودجه ۱۴۰۳ کل کشور به شرح زیر است: به منظور تامین بخشی از منابع مورد نیاز جهت اجرای طرح‌های حمایتی تامین مسکن، اصلاح ساختار مالی بانک مسکن، حل و فصل ناترازی این بانک جهت افزایش تسهیلات‌دهی در طرح(پروژه‌)های نهضت ملی مسکن، به دولت اجازه داده می‌شود با رعایت سیاست‌های کلی اصل چهل و چهارم(۴۴) قانون اساسی تا سقف یک هزار هزار میلیارد (۱٫۰۰۰٫۰۰۰٫۰۰۰٫۰۰۰٫۰۰۰) ریال از طریق:

۱-واگذاری سهام و سهم‌الشرکه شرکت‌ها

۲-فروش اموال منقول و غیرمنقول و مولدسازی اموال خود

۳-فروش دارایی‌های وزارت راه و شهرسازی و یا انتقال اراضی و املاک در اختیار وزارتخانه مذکور و سازمان‌ها و شرکت‌های تابعه(به ارزش کارشناسی روز) را صرف افزایش سرمایه بانک فوق‌الذکر نماید.