محمدیاسر طیب‌نیا، مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه در حاشیه بیست و ششمین همایش شرکت‌های برتر ایران گفت: شرکت فولاد مبارکه طی این سال‌ها همواره به لحاظ شاخص‌های فروش، صادرات، نیروی انسانی و… جز رتبه‌های نخست شرکت‌های برتر ایران قرار داشته است؛ منتها به نظر بنده شاخصی که ارزشمندتر است و در شرایط کنونی باید در کشور دنبال شود؛ شاخص بهره‌وری و ارزش افزوده است.

 محمدیاسر طیب‌ نیا، مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه در حاشیه بیست و ششمین همایش شرکت‌های برتر ایران در خصوص کسب رتبه دوم این شرکت در شاخص ارزش افزوده، سودآوری اظهار داشت: شرکت فولاد مبارکه طی این سال‌ها همواره به لحاظ شاخص‌های فروش، صادرات، نیروی انسانی و… جز رتبه‌های نخست شرکت‌های برتر ایران قرار داشته است؛ منتها به نظر بنده شاخصی که ارزشمندتر است و در شرایط کنونی باید در کشور دنبال شود شاخص بهره‌وری و ارزش افزوده است.

وی در ادامه افزود: شرکت فولاد مبارکه در حوزه ارزش افزوده سال گذشته رتبه نخست به دست آورد و در سال جاری با فاصله کمی توانست رتبه دوم را از آن خود کند و این موضوعی است که نقش اصلی مجموعه‌هایی مثل فولاد مبارکه را به عنوان پیشرانان توسعه و اقتصاد ملی نشان می‌دهد.

طیب‌نیا ادامه داد: به یاوری خداوند مواد معدنی در کشور ما وجود دارد و با توجه به ذخایر معدنی از واردات این مواد اولیه بی‌نیاز هستیم. مجموعه فولاد مبارکه از طریق استخراج ماده معدنی و سنگ آهن در داخل کشور و استفاده از آن‌ها در پروسه تولید یعنی از سنگ تا رنگ، توانسته است محصولاتی با ارزش افزوده حداقل ۲۰۰ برابری ایجاد کند یا به سمت محصولات دیگری مانند ورق استیل برود که تولید آن هزار برابر نسبت به مواد اولیه ارزش افزوده دارد.

مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه به جایگاه مناسب این شرکت در زمینه صادرات و ارزآوری برای اقتصاد کشور اشاره کرد و افزود: شرکت فولاد مبارکه نه تنها در تولید، صادرات و ایجاد ارزش افزوده در محصولات خود موفق عمل کرده است؛ بلکه محصولات این شرکت در زنجیره‌های بعدی نیز ارزش آفرینی می‌کند. در واقع محصولات نهایی فولاد مبارکه، ابتدای فرآیند تولیدات در زنجیره‌های بعدی دیگر مجموعه‌های صنعتی کشور مانند لوازم خانگی، خودرو، ساختمان، لوله و پروفیل و… قرار می‌گیرد و باعث ارزش افزوده بیشتر در کشور می‌شود.

طیب‌نیا خاطر نشان کرد: ارزش افزوده تولیدات نهایی فولاد مبارکه ۲۰۰ تا هزار برابر ارزش افزوده ایجاد می‌کند ولی اگر ارزش افزوده این محصولات را در زنجیره‌های بعدی دنبال کنیم به این نتیجه می‌رسیم که سنگ آهن به واسطه محصولات فولاد مبارکه و تولیدات زنجیرهای بعدی، چندین هزار برابر ارزش افزوده پیدا کرده است.

شایان ذکر است بیست و ششمین همایش شرکت‌های برتر ایران در اولین روز بهمن ۱۴۰۲ در سالن همایش‌های بین‌المللی سازمان صدا و سیما و با حضور سید احسان خاندوزی وزیر امور اقتصادی و دارایی، عباس علی آبادی وزیر صمت، جمعی دیگر از مسئولان و صاحبان بنگاه‌های اقتصادی برتر کشور برپا شد و شرکت فولاد مبارکه توانست رتبه اول از نظر شاخص فروش در گروه فلزات آهنی، رتبه دوم در شاخص ارزش افزوده، سودآوری و ارزش بازار، رتبه هشتم در شاخص فروش و رتبه سوم در اشتغال‌زایی را به خود اختصاص دهد.

منبع خبر: ایراسین