در هفته ای که گذشت شاهد ثبت رکورد تازه ای در بازار گواهی سپرده شمش طلا بودیم به گونه ای که ۲۸۸ کیلوگرم طلا به ارزش ۹۹۴ میلیارد تومان در این بازار دادوستد شد؛ استقبال مردم از این بازار به دلیل مزایای متعدد آن از جمله سهولت معاملات، نداشتن ریسک های سنتی بازار فیزیکی طلا و امکان ورود به بازار با حدود ۳۴۰ هزار تومان بوده است

 به گزارش رویداد شرق به نقل از  کالاخبر ، در هفته چهل و پنجم بازار گواهی سپرده شمش طلا در بورس کالای ایران(از ۱۶ تا ۲۱ دی ۱۴۰۲)، حجم معاملات به ۲ میلیون و ۸۸۴ هزار و ۵۱۰ گواهی معادل ۲۸۸ کیلو و ۴۵۱ گرم به ارزش ۹۹۴ میلیارد تومان رسید.

این درحالی است که رکورد پیشین متعلق به هفته دوازدهم بازار یعنی از ۳۰ اردیبهشت تا ۴ خرداد ۱۴۰۲ بود، در هفته مذکور حجم معاملات معادل ۱۶۵ کیلوگرم به ارزش معاملات معادل ۶۱۰ میلیارد تومان بود.

از مزایای مهمی که بازار گواهی سپرده شمش طلا دارد، شفاف سازی مبادلات و ذخایر طلا در کشور است به طوریکه در بازار سنتی، آمار شفافی از مبادلات و خرید و فروش ها در دسترس نیست اما امروز همه می توانند با نگاه به آمار سایت بورس کالا از موجودی انبار طلا و روند مبادلات مطلع شوند.

همچنین طبق آمارها، تاکنون نزدیک به ۴۰۰ هزار نفر به صورت مستقیم و غیر مستقیم از طریق صندوق های سرمایه گذاری در بازار گواهی سپرده شمش طلا سرمایه گذاری کرده اند. معاملات شمش طلا روی طلای با عیار ۹۹۵ تعریف شده و اندازه هر ورقه بهادار ۱۰۰ سوت طلا معادل یک دهم گرم طلا است و با قیمت‌های موجود بازار هر ورقه حدود ۳۴۰ هزار تومان ارزش دارد.

رکورد هفتگی معاملات گواهی سپرده شمش طلا شکسته شد