فولاد خراسان نیمه اول سال ۱۴۰۲ را در حالی به پایان می برد که در عرصه های مختلف به ویژه تولید، تامین مواد اولیه و تجهیزات، ایفای «مسئولیت های اجتماعی» و… کامیابی های متعددی به دست آورده است.

شرکت «مجتمع فولاد خراسان» سال ۱۴۰۲ را در حالی آغاز کرد که طهمورث جوانبخت، مدیرعامل این شرکت، با کوله باری از تجارب ارزشمند در صنعت فولاد کشور کمی پیش از آغاز سال جاری سکان مدیریت این بزرگ‌ترین فولاد ساز شرق کشور و بزرگ ترین مجموعه صنعتی خراسان رضوی را به دست گرفته بود و ریل گذاری مسیر این شرکت با محوریت توسعه ظرفیت ها وارد مسیر جدیدی شد.

رکوردشکنی های متعدد در امر تولید، نه تنها حاکی از حرکت فولاد خراسان بر «رشد تولید» به عنوان یکی از اجزای مهم شعار سال بود، بلکه موفقیت های حوزه تامین مواد اولیه و حرکت رو به جلو این مجموعه در ایفای «مسئولیت های اجتماعی» اش، نشان از اتخاذ راهبردی یکپارچه در رشد تولید و توسعه این مجموعه داشت.
«روابط عمومی شرکت مجتمع فولاد خراسان» در گزارشی از توفیقات ۶ ماهه این فولادساز بزرگ خبر داده است.

رکوردشکنی های تولیدی در سال «رشد تولید»

رکورد شکنی «تولید ماهانه شمش فولادی» در کارخانه فولادسازی ۲، یکی از مهمترین رکوردهای تولیدی فولاد خراسان در این مدت بوده که در اردیبهشت ماه رقم خورد و با ارتقای ۲۴۷ تنی تولید در این ناحیه پس از ۲ سال از رکورد پیشین، نصاب جدید ۵۴۳۲۶ تنی را رقم زد.

فولاد مردان خراسان در این مدت، سه بار نیز رکورد تولید روزانه را جا به جا کردند. رکوردشکنی در «تولید روزانه محصول نهایی» ناحیه نورد در اردیبهشت ماه، رکوردشکنی در «تولید روزانه شمش» در ناحیه فولادسازی در خردادماه و رکوردشکنی در «تولید روزانه محصول نهایی (میلگرد مقطع ۲۲)» ناحیه نورد که در شهریورماه رقم خورد، نشان داد که در صورت تداوم تامین حامل های انرژی، عزم کارکنان این شرکت برای رشد تولید جزم است.

شکستن رکورد ریخته گری پیاپی در ناحیه فولاد سازی شرکت، از دیگر اتفاقات مهمی بود که در خردادماه شکل گرفت.
این در حالی بود که فولاد خراسان در مرداد ماه برای نخستین بار دست به تولید شمش فولادی با ابعاد ۱۸۰ در ۱۸۰ میلیمتر زد که اقدامی تازه برای تنوع بخشی به سبد محصولات فولاد خراسان و تطبیق با بازارهای فروش بود.

«رشد تولید» بر پایه تامین به موقع

تامین به موقع ملزومات تولید، یکی از مهم ترین اهرم های پایداری تولید است. ثبت دو رکورد تولیدی در حوزه تامین، از هماهنگی استراتژی تولید و تامین فولاد خراسان حکایت دارد؛ جایی که شکستن رکورد «تامین و حمل مواد اولیه» در ناحیه گندله سازی تیرماه ۱۴۰۲ با شکستن رکورد «تامین و حمل مواد اولیه، تجهیزات و ملزومات تولید» توسط واحد خرید و تامین مواد اولیه این شرکت در مردادماه همراه شد.
این هماهنگی راهبردی، زمانی خود را بهتر نشان می دهد که بدانیم بومی سازی تجهیزات به دست کارشناسان این شرکت نیز در کانون توجه بوده است. شاهد این مدعا هم «ساخت گهواره کوره فولادسازی» بود که در اسفند ۱۴۰۱ برای نخستین بار از زمان تاسیس صورت گرفت.

مسئولیت اجتماعی، نمره درخشان کارنامه فولاد خراسان

اعطای عنوان «سفیر مسئولیت اجتماعی» و تقدیر از طهمورث جوانبخت، مدیرعامل شرکت فولاد خراسان در سومین جشنواره «روابط عمومی ها و مسئولیت اجتماعی» که شهریور ۱۴۰۲ در سالن همایش های صدا و سیما و با حضور مدیران ارشد دولت صورت گرفت ادامه روندی بود که به کسب نشان عالی «مسئولیت اجتماعنی. انجامیده بود.
فولاد خراسان که سال جاری را با صعود در جدول «۱۰۰ شرکت برتر ایران» و ارتقای ۳ پله ای در جایگاه خود آغاز کرده بود، تکرار کسب عنوان «صادرکننده نمونه» استان را هم به ویترین موفقیت هایش اضافه کرد.
این موفقیت ها با کسب عنوان «ستاره مدیریت روابط عمومی» و تندیس ۴ ستاره جشنواره روابط عمومی های کشور در اردیبهشت ماه ۱۴۰۲ تکمیل شد.

در مجموع آن چه در شش ماه نخست سال ۱۴۰۲ در مسیر حرکت فولاد خراسان قابل مشاهده است، عزم جدی، نشاط و انگیزه کارکنان و یکپارچگی و انسجام در اداره، سیاستگذاری و توسعه این مجموعه بزرگ تولیدی است.